2022 Caloocan City Local Candidates: Complete List

The Election Commission earlier this year released a list of candidates for local office in Caloocan City.

Caloocan, with an estimated population of over 1.66 million, has 188 barangays and three legislative districts.

Here are the names that appear in the ballot:

1st Legislative District – House of Representatives

  1. MALAPITANO, OCA (NP)
  2. NUBLA, ALOU (AKSYON)
  3. VIOLETA, DELA CRUZ (IND)

2nd Legislative District – House of Representatives

  1. ASISTIO, MACA (NPC)
  2. CABOCHAN, JACOB (AKSYON)
  3. CAJAYON-UY, MITCH (PDPLBN)
  4. MANGASAR, ALEX (PDR)
  5. SANSON, ROBERTO (LAKAS)

3rd Legislative District – House of Representatives

  1. ASISTIO, DEAN (PDPLBN)
  2. ECHIVERRI, RECOM (PDDS)

Mayor

  1. ANQUILAN, GIU (IND)
  2. BAYON-ON, RUFFY NAZARENO (IND)
  3. DOMASIG, ROMANO JR. (IND)
  4. ERICE, EGAY (AKSYON)
  5. MALAPITANO, LONG (PDPLBN)
  6. MALUNES, TOTO (IND)

Deputy mayor

  1. MALONZO, PJ (AKSYON)
  2. TEH, CARINA (NP)
  3. TIMBOL, GIUSEPPE (IND)

First District: Councilor

  1. ADALEM, TOPET (NP)
  2. AQUINO, ROBERTO JR. (IND)
  3. ASISTIO, TONTON (NPC)
  4. BACOLORE, LEAH (PDPLBN)
  5. CARALDE, CHIEF ALEX (NP)
  6. DE LEON, TYRONE SR. (IND)
  7. HERNANDEZ, VINCE (LAKAS)
  8. MALAPITANO, ENTENG (NP)
  9. MANIAGO, RODOLFO (IND)
  10. MAYOR, CENON (AKSYON)
  11. NUBLA, KAYE (AKSYON)
  12. REPOLLO, NICK (AKSYON)
  13. RIVERA, ROME (PROMDI)
  14. TRINIDAD, INAR (AKSYON)
  15. UY, MILA (AKSYON)
  16. VIRAY, GERRY (AKSYON)
  17. YMATA, GLENN (PLM)

Second District: Councilor

  1. ALCAYAGA, AAA AGUILAR (NPC)
  2. ALMEDA, KUYA LANZ (NUP)
  3. ANTONIO, ROBERT (IND)
  4. ARUELO, DOC ED (PDPLBN)
  5. ASISTIO, LA (NP)
  6. BAGUS, PAPER (AKSYON)
  7. BALDIVIA, DENNIS (AKSYON)
  8. CABUHAT, NOEL (IND)
  9. CELIS, KAREN (WPP)
  10. CUNANAN, CAROL (NP)
  11. DE LEON, WEWEL (AKSYON)
  12. DIVINA, ARNOLD (NP)
  13. MERCADO, DRA. MAYEN (NPC)
  14. OROZCO, MERVILLE (AKSYON)
  15. RUFINO, MELVIN (NP)
  16. SIMPAUCO, LEMUELE (AKSYON)

Third District: Councilor

  1. ABEL, VICTORY (NP)
  2. AFRICA, MAY (LAKAS)
  3. BRIN, RUDY (AKSYON)
  4. CAMMAYO, NICO (AKSYON)
  5. CERALDE, TESS (NP)
  6. ECHIVERRI, RE (AKSYON)
  7. FENEQUITO, TEAM PANGARAP (IND)
  8. HENSON, ONET (NP)
  9. OLIVE, ATO (AKSYON)
  10. PALM, GAIN (PDDS)
  11. PRADO, PROJECTOR (NP)
  12. FIFTH, HAZEL FOLLOW (AKSYON)
  13. RAMIREZ, JOMA (AKSYON)
  14. VARELA, LUIS TITO (NP)
  15. VARGAS, ALFRED (IND)