Bafta TV Awards 2022: winners and nominees

image source, AFP

Here is the list of winners so far from the Bafta Television Awards, which will be presented at a ceremony in London, and all the nominees in the main categories.

Spoiler alert: Winners will be delivered in person before being seen on the telecast, which will be broadcast on BBC One from 6pm BST.

Leading actress

  • Denise Gough, too close – ITV
  • Emily Watson, too close – ITV
  • Jodie Comer, Help – Channel 4
  • Kate Winslet, Easttown mare – Sky Atlantic
  • Lydia West, It’s a Pity – Channel 4
  • Niamh Algar, The Deception – Channel 4

main actor

  • David Thewlis, Landscape Architects – Sky Atlantic
  • Hugh Quarshie, Stephen – ITV
  • Olly Alexander, it’s a shame – Channel 4
  • Samuel Adewunmi, You Don’t Know Me – BBC One
  • Sean Bean, Time – BBC One
  • Stephen Graham, help channel 4

Supporting Actress

  • Winner: Cathy Tyson, Help – Channel 4
  • Celine Buckens, Show Trial – BBC One
  • Emily Mortimer, The Search for Love – BBC One
  • Jessica Plummer, The Girl First – BBC One
  • Leah Harvey, Foundation – Apple TV +
  • Tahirah Sharif, The Tower – ITV

Support actor

  • Winner: Matthew Macfadyen, Succession – Sky Atlantic
  • Callum Scott Howells, It’s a pity – Channel 4
  • David Carlyle, It’s a shame – Channel 4
  • Nonso Anozie, greedy – Netflix
  • Omari Douglas, It’s a pity – Channel 4
  • Stephen Graham, Time – BBC One

Entertainment show

  • Alison Hammond, I can see your voice – BBC One
  • Big Zuu, Big Zuu’s Big Eats – Dave
  • Graham Norton, The Graham Norton Show – BBC One
  • Joe Lycett, Joe Lycett’s Got Your Back – Channel 4
  • Michael McIntyre, The Wheel of Michael McIntyre – BBC One
  • Sean Lock, 8 out of 10 cats count down – Channel 4

Male performance in a comedy program

  • Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
  • Joe Gilgun, Brassic – Sky Max
  • Ncuti Gatwa, Sex Education – Netflix
  • Samson Kayo, Bloods – Sky One
  • Steve Coogan, This time with Alan Partridge – BBC One
  • Tim Renkow, jerk – BBC Three

Female performance in a comedy program

  • Aimee Lou Wood, Sex Education – Netflix
  • Aisling Bea, this way – Channel 4
  • Anjana Vasan, We are Lady Parts – Channel 4
  • Natasia Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
  • Rose Matafeo, Starstruck – BBC Three
  • Sophie Willan, Alma is not normal – BBC Two

Dramatic series

  • In My Skin – BBC Three
  • Manhunt: The Night Stalker – ITV
  • Unforgettable – ITV
  • Vigil – BBC One

unique drama

  • Winner: Together – BBC Two
  • The death of England: face to face – Sky Arts
  • Help – Channel 4
  • I’m Victoria – Channel 4
image source, AFP

Miniseries

  • It’s a shame – Channel 4
  • Landscapers – Sky Atlantic
  • Stephen- ITV
  • Time – BBC One

Soap and continuous drama

  • Victim – BBC One
  • Via dell’Incoronazione – ITV
  • Emmerdale-ITV
  • Holby City – BBC One

International

  • Winner: The Underground Railroad – Amazon Prime
  • Call my agent! -Netflix
  • Lupine – Netflix
  • Easttown Sea – Sky Atlantic
  • Squid Game – Netflix
  • Succession – Sky Atlantic

entertainment programs

  • Winner: Saturday Night Takeaway from Ant & Dec – ITV
  • An audience with Adele – ITV
  • Life and rhymes – Sky Arts
  • Strictly Come Dancing – BBC One

Comic entertainment programs

  • The Graham Norton Show – BBC One
  • The Late Show with Mo Gilligan – Channel 4
  • Race around Great Britain – YouTube
  • The Ranganation – BBC Two

scripted comedy

  • Winner: Homeland – BBC Two
  • Alma is not normal – BBC Two
  • Stath Lets Flats – Channel 4
  • We are Lady Parts – Canale 4

features

  • Big Zuu’s Big Eats – Dave
  • Mortimer and Whitehouse: Gone Fishing – BBC Two
  • Tidy Up Your Life – BBC One
  • The Great British Sewing Bee – BBC One

day

  • The chase – ITV
  • Moneybags – Channel 4
  • Richard Osman’s Playhouse – BBC Two
  • Steph’s Packed Lunch – Channel 4

Moment to see

  • An audience With Adele, Adele is surprised by the teacher who changed her life: ITV
  • I’m a Celebrity … Get Me Out of Here !, Ant and Dec Dig Downing Street Block Parties – ITV
  • It’s A Sin, Colin’s devastating AIDS diagnosis – Channel 4
  • RuPaul’s Drag Race United Kingdom, United Kingdom Unno? – Bimini’s verse – BBC Three
  • Squid game, red light, green light – Netflix
  • Strictly Come Dancing, Rose and Giovanni’s silent dance on Symphony – BBC One

Actuality

  • Fearless: women fighting Putin (Exhibition) – ITV
  • Four hours at the Capitol – BBC Two
  • The Men Who Sell Football (Al Jazeera Investigations) – Al Jazeera English
  • Trump conquers the world – BBC Two

Unique documentary

  • 9/11: Inside the President’s War Room – BBC One
  • Grenfell: The Untold Story – Channel 4
  • My childhood, my country – 20 years in Afghanistan – ITV
  • Bomber with Nails: Manhunt – Netflix

Series of facts

  • The Detectives: Fighting Organized Crime – BBC Two
  • 9/11: A day in America – National Geographic
  • Undercover police: hunt for pedophiles – Channel 4
  • Riot – BBC One

Reality and constructed fact

  • Gogglebox – Channel 4
  • Married at first sight United Kingdom – E4
  • RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three
  • The dog house – Channel 4

De facto specialist

  • Black Power: A British Story of Resistance – BBC Two
  • Freddie Mercury: The Final Act – BBC Two
  • Missing children – ITV
  • Silenced: The Hidden History of Disabled Britain – BBC Two

News coverage

  • Winner: ITV News At Ten: Storming of the Capitol – ITV
  • Channel 4 News: Black Spotlight – Channel 4
  • Good morning Great Britain: Shamima Begum – ITV
  • Sky News: Afghanistan: Endgame – Sky News

Sports

  • Abu Dhabi Grand Prix – Sky Sports Formula 1
  • ITV Racing: The Grand National – ITV
  • Tokyo Olympics 2020 – BBC One
  • Uefa Euro 2020 semi-final: England v Denmark – ITV

live event

  • Winner: The Earthshot Prize 2021 – BBC One
  • The Brit Awards 2021 – ITV
  • The Royal British Legion Festival of Remembrance – BBC One
  • Spring Watch 2021 – BBC Two

Program in abbreviated form

  • Hollyoaks saved my life (Holyoaks IRL) – YouTube
  • Our land – Together TV
  • People You May Know – Financial Times
  • Please help – BBC Three

Writer: Comedy

  • Winner: Nida Manzoor, We Are Lady Parts – Channel 4
  • Nathan Bryon and Paul Doolan, Bloods – Sky One
  • Stephen Merchant and Emma Jane Unsworth, The Outlaws – BBC One
  • Sophie Willan, Alma is not normal – BBC Two

Writer: Drama

  • Winner: Kayleigh Llewellyn, In My Skin – BBC Three
  • Jack Thorne, Help – Channel 4
  • Jesse Armstrong, Succession-Sky Atlantic
  • Russell T Davies, It’s a Pity – Channel 4

The full list of Bafta TV Craft nominations and winners is on the Bafta website.

You may also like...